שלום ![ליציאה]  
מילון איילון / שנער
 
חיפוש לפי:    
 
 הגדל טקסט הקטן טקסט ליהודים זכות היסטורית על פלסטין

לגודל מקורי
סופר ומחזאי ערבי, עארף עלואן, ממוצא עיראקי ומתגורר בלונדון טוען, כי ליהודים זכות היסטורית על פלסטין.
במאמר שכתב הוא קורא לכל העולם הערבי להכיר בזכותם החוקית של היהודים על מולדתם על בסיס הקשר ההיסטורי של העם היהודי אליה, קשר שהיה קיים עוד לפני *הכיבוש הערבי ונמשך גם לאחריו. לדבריו, הכרה זו תפסיק את האלימות וההרג נגד הערבים ובין הערבים לבין עצמם, ואף תפתח בפני העולם הערבי אפיקים חדשים המתאימים לערכי החברה בת ימינו.
עלואן מאשים את הליגה הערבית על כך שסרבה להכיר בהחלטת החלוקה של האו"ם ועל כך שכינתה בשם- "נכבה" את המלחמה נגד יישום החלטה זו ונגד תוצאותיה. הוא מפנה אצבע מאשימה הן כלפי המשטרים הערביים והן כלפי שכבת המשכילים בעולם הערבי, שלדבריו, יחד עם הליגה הערבית, ובעזרת מושג ה"נכבה", תיעלו את התודעה הערבית למסגרת תרבותית צרה, שמקורה במסורת התרבותית הערבית של אי הכרה באחר ובזכויותיו, שתוצאותיה: אלימוּת וקנאוּת. וזאת בד בבד עם ניסיונות לשכתב את ההיסטוריה של פלסטין במטרה להכחיש כל קשר בינה לבין העם היהודי.
עלואן טוען שתודעת ה"נכבה" בעולם הערבי הפכה לבומרנג: כתוצאה ממנה הופיעו שליטים עריצים, אנשי דת קיצוניים וקנאים דתיים שונים, ובהקשר זה הוא גם טוען שהעולם הערבי לא יוכל לתקן את תדמיתו הטרוריסטית במערב בלי להשתחרר ממושג ה"נכבה" ונגזרותיו.
במסגרת מאמרו זה, ולצורך הוכחת טענתו המרכזית, לפיה ליהודים יש זכות היסטורית על אדמת פלסטין, הוא סוקר את ההיסטוריה היהודית בארץ ישראל. הוא מטיל ספק באמיתות המסורות האסלאמיות עליהן מתבססים הערבים בדרישה לזכותם על פלסטין, ירושלים והר הבית והוא מציין, כי בהר הבית נמצאו ועדיין נמצאים גם מקומות פולחן של דתות אחרות שקדמו להופעת האסלאם.
כדוגמא למנטאליות הערבית המסורתית של אי הכרה באחר ובזכויותיו, מביא עלואן את יחסם של הערבים לזכויות הכורדים בעיראק ולזכויות הנוצרים במצרים ובלבנון.


 מתוך: ממר"י - אתר לחקר תקשורת  המזרח התיכון

* הכיבוש הערבי - הערבים, כבשו את הארץ במאה ה-7 לספה"נ.הידיעה הועלתה על ידי צוות דיואן.
לגירסה המלאה


פעילויותפעילויות
גרסת הדפסה גרסת הדפסה
  1. שאלות תוכן
  2. מהי ה"נכבה"
  3. שאלות אמריקאיות
התחל פעילויות

                                                                                                                                                                         
חזרה

המקלדת | חיפוש | חידות דיואן

בשיתוף הפיקוח על הוראת הערבית, משרד החינוך
© כל הזכויות שמורות, סנונית (ראה תנאי שימוש)

אודות דיואן סנונית סנונית העמוד הראשי מגזין דיואן העולם הערבי והאסלאם באיזורנו תרבות ואמנות ספורט שונות דיואן מורים דיואן מורים חידת דיואן מילון מילון תרגם מקלדת מקלדת הילקוט שלי הילקוט שלי מדריך למורה מדריך למורה חיפוש חיפוש מפת האתר היום ברשת