שלום ![ליציאה]  
מילון איילון / שנער
 
חיפוש לפי:    
 
 הגדל טקסט הקטן טקסט ישובים ערביים במדינת ישראל

לגודל מקורי
1. مَجْد الْكُرُوم – (מַג'ד אלְכֻּרום) "פאר הכרמים" הכפר נמצא בגליל המערבי קרוב לעיר כרמיאל.רוב תושביו מוסלמים. מקור השם: באיזור יש ריכוז גדול של כרמי ענבים והכפר נודע בכרמיו הרבים והאיכותיים. בעברית נקרא האיזור – בקעת בית הכרם.

2. مَجْدَل شَمْس –(מַגְ'דל שַמְס). זהו כפר דרוזי הנמצא על הר החרמון. תושביו החליטו לכנות אותו בשם זה על שום היותו ממוקם גבוה מאוד על ההר, ומשם הם קרובים ביותר לשמש.


3. أُمّ الْفَحْم – (אֻם אלְפַחם)"אֵם הפחם". הכפר נמצא בואדי עארה. מקור השם: הכפר היה ידוע בתעשיית הפחם שלו, תושביו התפרנסו מהכנת פחמים מעצי החורש בסביבה ולכן הוא נקרא כך.

4. بَاقَة الْغَرْبِيَّة – "בַּאקה אלע'רבִּיה" - שוכנת מזרחית לעיר חדרה. מקור שמו של הישוב הוא באגדה המספרת על בחור שחי במקום וחיזר אחרי בחורה, אך היא לא נענתה לחיזוריו, ורק לאחר שהביא לה بَاقة -זר של פרחים היא נענתה. ישנה גם بَاقَة الشَّرْقِيَّة "בקה המזרחית" ההבדל הוא ש بَاقَة الْغَرْبِيَّة (בקה המערבית) נמצאת בישראל ממערב לקו הירוק ו بَاقَة الشَّرْقِيَّة נמצאת ב"שטחים" ממזרח לקו הירוק.

5.ألطَّيِّبَة- טַייבּה. משמעות השם: "הטובה". שוכנת במרכז הארץ , כ-9 ק"מ מצפון-מזרח לכפר סבא. היא אחת הערים הערביות הגדולות ביותר בארץ.

7. بَرْطَعَة -בַּרְטַעַה הוא כפר ערבי השוכן בואדי ערה באזור נחל עירון. בעקבות מלחמת העצמאות חולק הכפר לשני חלקים, וכיום האחד נמצא בתוך הקו הירוק והשני באזור יהודה ושומרון.

8. جِسْر الزَّرْقَاء – (ג'סְר אלזַרְקַאא)"גשר (המים)הכחולים". כפר מוסלמי השוכן סמוך לחוף הים על יד קיבוץ מעגן מיכאל מצפון וקיסריה מדרום. מקור השם: הכפר נמצא על יד נחל התנינים שבעבר מימיו היו כנראה צלולים וכחולים(أزْرَق-כחול). בנחל התנינים, אכן היו פעם תנינים ובערבית נקרא בעבר وَادِي التَّمَاسِح.


 הידיעה הועלתה על ידי צוות דיואן.
לגירסה המלאה


פעילויותפעילויות
גרסת הדפסה גרסת הדפסה
  1. מי אני?
  2. מה למדנו על הישובים ?
  3. השלם את החסר ממחסן המילים
  4. היכן אני נמצא?
  5. מושגים שונים
  6. ישובים בתוך הקו הירוק וישובים מעבר לו
  7. הגדה המערבית
התחל פעילויות

                                                                                                                                                                         
חזרה

המקלדת | חיפוש | חידות דיואן

בשיתוף הפיקוח על הוראת הערבית, משרד החינוך
© כל הזכויות שמורות, סנונית (ראה תנאי שימוש)

אודות דיואן סנונית סנונית העמוד הראשי מגזין דיואן העולם הערבי והאסלאם באיזורנו תרבות ואמנות ספורט שונות דיואן מורים דיואן מורים חידת דיואן מילון מילון תרגם מקלדת מקלדת הילקוט שלי הילקוט שלי מדריך למורה מדריך למורה חיפוש חיפוש מפת האתר היום ברשת