שלום ![ליציאה]  
מילון איילון / שנער
 
חיפוש לפי:    
 
 הגדל טקסט הקטן טקסט חזבאללה ("מפלגת האל")

לגודל מקורי
הוא ארגון שיעי ומפלגה פוליטית בלבנון. הוקם בזמן מלחמת לבנון הראשונה, ב-1983, ע"י פורשים מהארגון השיעי אמל. בניגוד לאמל, חזבאללה הוא ארגון עם אוריינטציה דתית מובהקת ועיקר ביסוסו על אידיאולוגיה דתית-שיעית. הוא מכיל בתוכו קבוצות שיעיות שונות כמו הג'יהאד האסלמי הלבנוני, המדוכאים עלי אדמות, ארגון הצדק המהפכני – כולם פעלו כבר עם הפלישה הישראלית ללבנון, בשנת 1982.הוא ממומן על ידי איראן ומהווה מעין שלוחה שלה בלבנון. הוא הוקם לאחר ההפיכה האסלאמית באיראן וכחלק מאידיאולוגיה של השלטון הדתי שם – ייצוא המהפכנות האסלאמית השיעית לכל המיעוטים השיעיים בעולם. לפיכך, הוא דוגל באסלאמיזציה של לבנון ובשליטת הרוב השיעי בה.
אבל: חזבאללה הוקם כאשר מטרתו הראשונה היא סילוק "היישות הציונית" מעל אדמת לבנון. זהו גם הסעיף הראשון באמנת הארגון. הסעיף השני עוסק ב"שחרור ירושלים", ומשמעותו השמדת מדינת ישראל ותגבור הכוחות האסלאמיים בעולם.
המנהיג הבלתי מעורער של הארגון הוא חסן נצראללה, אדם דתי מאד (שאיננו איש דת), יליד ביירות וחניך ביה"ס השיעים הגבוהים בעירק.


בעריכת: דלית אטרקצ'י, מדריכה ארצית "עולם הערבים והאסלאם"

וכן: שרית גולדנברג וצוות תיכון "בליך", ר"ג 


הידיעה הועלתה על ידי צוות דיואן.
לגירסה המלאה


פעילויותפעילויות
גרסת הדפסה גרסת הדפסה
  1. מה למדנו על הארגון?
התחל פעילויות

                                                                                                                                                                         
חזרה

המקלדת | חיפוש | חידות דיואן

בשיתוף הפיקוח על הוראת הערבית, משרד החינוך
© כל הזכויות שמורות, סנונית (ראה תנאי שימוש)

אודות דיואן סנונית סנונית העמוד הראשי מגזין דיואן העולם הערבי והאסלאם באיזורנו תרבות ואמנות ספורט שונות דיואן מורים דיואן מורים חידת דיואן מילון מילון תרגם מקלדת מקלדת הילקוט שלי הילקוט שלי מדריך למורה מדריך למורה חיפוש חיפוש מפת האתר היום ברשת