שלום ![ליציאה]  
מילון איילון / שנער
 
חיפוש לפי:    
 
 הגדל טקסט הקטן טקסט חסן נצראללה

לגודל מקורי
מנהיג ארגון החזבאללה. פירוש שמו: ניצחון האל. נצראללה, נולד ככל הנראה ב - 1960, באחת השכונות השיעיות של ביירות. אביו היה סוחר ירקות ובביתו וחנותו הייתה תלויה דרך קבע תמונתו של מנהיגה הדתי של העדה השיעית בלבנון, מוסא א-צאדר. הוא למד בבתי ספר ממשלתיים בלבנון, תחילה בביירות ואחרי פרוץ מלחמת האזרחים של 1975 חזר עם משפחתו לעיירה בזויה שבדרום וסיים את לימודיו בעיר צור. כבר בגיל צעיר הביע רצון עז ללמוד לימודי דת, ולאחר סיום לימודיו התיכוניים נשלח לבי"ס גבוה ללימודים שיעיים בעיר נג'ף שבעירק.
בזמן לימודיו התיכוניים הצטרף לארגון אמל מתוך הערצה למוסא א-צאדר. כשלמד בנג'ף נחשף גם לדוקטרינות שיעיות-דתיות לוחמניות מבית מדרשם של אמאמים ואנשי דת שיעיים שהפיצו רעיונות כאלה בקרב סטודנטים מכל העולם המסלמי-שיעי. כשחזר ללבנון, לאחר הפלישה הישראלית אליה (1985), כבר הייתה לו אידאולוגיה מגובשת וברורה, אותה החל להפיץ בקרב פעילי אמל ואחרים. הוא נחשב למקורב לעבאס מסאווי, מנהיג הארגון דאז, ולראשיו ואף עמד בראש תאים שלו באזור הבקאע. בשל שאיפתו להפוך את אמל לארגון דתי, וכאשר אמל חבר לארגונים לבנוניים לא-שיעים בזמן המלחמה, הוא עמד בראש קבותצת פורשים שהקימה את ארגון החזבאללה.
נצראללה היה בן 32 כשקיבל לידיו את הנהגת הארגון. השיחי' הצעיר היה, ללא ספק, מארגן בחסד. הוא נחשב לידען גדול בתחום לימודי הדת ואף מעבר להם, הוא ניחן בידיעת ערבית ספרותית טהורה מן הרגיל, ונחשב לבעל זיכרון פנומנאלי. אבל הוא חסר נסיון קרבי. אף שהצטרף לארגון מיד עם הפלישה הישראלית, לא ידוע על אף קרב בו השתתף נצראללה עצמו. למרות זאת מעמדו בארגון רק הלך והתחזק. לנצראללה היו פטרונים חזקים: הוא מיודד אישית עם "המנהיג העליון" של איראן, עלי חמינאי.
נצראללה, הוביל את החזבאללה למאבק קשה ולעתים מוצלח נגד צה"ל בדרום לבנון. למרות שהחזבאללה ספג אבידות כבדות יותר, הוא הצליח לגרום לצה"ל לממוצע אבידות של שני הרוגים בחודש. השליטה בשטח דרום לבנון אבדה. ב-1997 נהרג בנו הבכור של נצראללה, מוחמד האדי, בקרב עם חיילי צה"ל. הוא עודד את לוחמיו להיאבק בנחישות ולהלחם עד מוות, ע"י אמירות כמו: "המוות הוא רק פרוזדור בין שני העולמות".
במקביל, פעל נצראללה להפיכת החזבאללה לארגון פוליטי וחברתי. הוא קידם שורה של פרויקטים שנועדו לסייע לאוכלוסיה השיעית, הענייה ביותר בלבנון. בין השאר, הוא הקים את הג'יהאד אל-בינת - "המאבק לבנייה", ארגון שפעל לבניה מחדש של לבנון. עם נסיגת ישראל מלבנון, הפך נצראללה למנהיג נערץ ברחבי העולם הערבי: הראשון שהצליח להביס את הצבא הישראלי. יוקרתו עלתה, כשהצליח הארגון להחליף מאות שבויים לבנונים ופלסטינים בשלוש גופות של חיילי צה"ל ועבריין אחד, אלחנן טננבוים.
נצראללה הוביל את ההתנגדות לנסיגת סוריה - בעלת בריתה של איראן - מלבנון לאחר רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אלחרירי. בכך איבד חלק גדול מן "האשראי" שצבר בעת המאבק עם ישראל. ב-2005 קיבל האו"ם את החלטה 1559, הקוראת לפירוק החיזבאללה מנשקו.


בעריכת: דלית אטרקצ'י, מדריכה ארצית "עולם הערבים והאסלאם"

וכן: שרית גולדנברג וצוות תיכון "בליך", ר"ג 


הידיעה הועלתה על ידי צוות דיואן.
לגירסה המלאה


גרסת הדפסה גרסת הדפסה
                                                                                                                                                                         
חזרה

המקלדת | חיפוש | חידות דיואן

בשיתוף הפיקוח על הוראת הערבית, משרד החינוך
© כל הזכויות שמורות, סנונית (ראה תנאי שימוש)

אודות דיואן סנונית סנונית העמוד הראשי מגזין דיואן העולם הערבי והאסלאם באיזורנו תרבות ואמנות ספורט שונות דיואן מורים דיואן מורים חידת דיואן מילון מילון תרגם מקלדת מקלדת הילקוט שלי הילקוט שלי מדריך למורה מדריך למורה חיפוש חיפוש מפת האתר היום ברשת