שלום ![ליציאה]  
מילון איילון / שנער
 
חיפוש לפי:    
 
 הגדל טקסט הקטן טקסט קריקטורות של הנביא מוחמד בעיתון בדנמרק

לגודל מקורי
באדיבות עיתון אלג'זירה(הפגנה בדנמרק)
אחרי שהעיתון הדני "יילנדס פוסטן" פרסם סדרת קריקטורות של הנביא מוחמד, כשהוא חובש לראשו טורבן דמוי פצצה ובכך שמה אותו ללעג, הדבר עורר זעם רב בקהילה המוסלמית בדנמרק וברחבי העולם והמחלוקת חצתה גבולות והפכה לאירוע בינלאומי.
כל מי שמכיר, ולו במעט את האיסלאם, יודע שלנביא מוחמד יש מעמד מיוחד, וכי כל עלבון נגדו מתפרש כמתקפה נגד דת האיסלאם ונגד מאמיניה.
מאז פרסום הקריקטורות, בספטמבר 2005, התעצם הזעם בקרב המוסלמים. משתי סיבות: ראשית, באסלאם קיים איסור מוחלט על כל ניסיון לצייר את הנביא או לנסות לתאר כיצד הוא נראה. שנית, המוסלמים אומרים, כי הקריקטורות שפורסמו בעיתון מעליבות ופוגעות בדמותו של הנביא, ומכאן – הן פוגעות גם באסלאם.
התגובות:המאבק בעיתון הדני התנהל בשני מישורים. מצד אחד שלחו ממשלות מדינות ערב יחד עם ארגונים אסלאמיים, מכתבי מחאה לעיתון ולממשלת דנמרק. מצד שני, ממשלות סעודיה ואיראן הודיעו על החזרת שגריריהם מדנמרק, ולוב הודיעה כי החליטה לסגור את שגרירותה בדנמרק.
בכוויית וסעודיה הטילו הסוחרים חרם על מוצרים דניים.
המחאה גלשה גם לרחוב, ובערים רבות במדינות מוסלמיות יצאו אלפים להפגין, ואף שרפו את דגל דנמרק. גם פלשתינים השתתפו בהמוניהם בהפגנה בגדה, שבמהלכה שרפו את דגלי הממלכה הסקנדינבית.
בנוסף לכך, המאבק התקיים גם באינטרנט – מאבק חריף וקיצוני שכלל, בין השאר, עצומות-רשת, דיונים סוערים בפורומים ואפילו לוחמה אלקטרונית.
תגובת ראש ממשלת דנמרק: ראש הממשלה מצר על פירסום הציורים ועל הפגיעה ברגשותיהם של מוסלמים אולם "הממשלה לא יכולה להתנצל בשמו של העיתון". הוא הסביר שכמדינה הדוגלת בחופש העיתונות, לא יכולה דנמרק לקנוס או להעניש את העיתון אם לא הפר את החוק.
בעקבות גל המחאות וחרם צרכנים בעולם המוסלמי כולו, התנצל העיתון הדני "יילנדס פוסטן" על שפירסם קריקטורות של הנביא מוחמד. "הציורים לא הפרו את החוק הדני אך הם ללא ספק פגעו במוסלמים רבים" אמר עורך העיתון.
להלן ציטוט מתוך ההתנצלות: نَحْنُ نَعْتَذِرُ عَلَى سُوء التَّفَاهُم الْكَبِير الَّذِي حَصَلَ حَوْلَ رُسُومات الرَّسُول الْكَرِيم(ص) الَّتِي أدَّتْ إلَى مَشَاعِر الْعَدَاء لِلدِّنمارْك والدِّنمَارْكِيِّينَ بِمَا فِي ذلِكَ الدَّعْوَة إلَى مُقاطَعَة الْبَضَائِع الدِّنمارْكِيَّة. نَحْنُ نَقُومُ بِتَقْدِيم أسَفِنا الْعَميق لِمَا حَدَثَ لأَِنَّ هذا بَعِيد كُلَّ البُعْد عَنْ قَصْد الصَّحِيفَة...


לקט מתוך: אתר העיתון מעריב, ידיעות אחרונות ואתר העיתון הדני.הידיעה הועלתה על ידי צוות דיואן.
לגירסה המלאה


פעילויותפעילויות
גרסת הדפסה גרסת הדפסה
  1. הצגת אוצר המילים
  2. לצפייה בקריקטורות
  3. על מה המהומה?
  4. ערבית עברית
  5. דקדוק ועוד לתלמידי החטיבה העליונה
  6. לעיון במקורות נוספים
התחל פעילויות

                                                                                                                                                                         
חזרה

המקלדת | חיפוש | חידות דיואן

בשיתוף הפיקוח על הוראת הערבית, משרד החינוך
© כל הזכויות שמורות, סנונית (ראה תנאי שימוש)

אודות דיואן סנונית סנונית העמוד הראשי מגזין דיואן העולם הערבי והאסלאם באיזורנו תרבות ואמנות ספורט שונות דיואן מורים דיואן מורים חידת דיואן מילון מילון תרגם מקלדת מקלדת הילקוט שלי הילקוט שלי מדריך למורה מדריך למורה חיפוש חיפוש מפת האתר היום ברשת